![]() |
Perfumy ananasowe damskie i męskie |
Perfumy ananasowe nie są cenionymi zapachami przez koneserów i znawców. Na forach i blogach traktowane są jako coś gorszego, ponieważ są po prostu przyjemnego. Mimo tego trudno znaleźć nutę bardziej wakacyjną i soczyście słodką lub... spaloną i dymną
Dzisiejszy tekst pozwoliłem podzielić sobie na trzy części:
1. Ananasowa teoria w nienudnym skrócie
2. Co pachnie w ananasie?
3. Perfumy damskie
4. Perfumy męskie
Krótko o ananasach...
Czym jest ananas chyba każdy wie. Niektórzy pewnie nawet go lubią w formie świeżej lub zapuszkowanej. Ze względu na charakterystyczny wygląd jest znany nawet dzieciom, tym bardziej, że wykorzystuje się go w licznych deserach. Dorosłym zaś kojarzy się szybciej z pinacoladą.
Oryginalnie pochodzi z terenów Brazylii, ale później uprawy przejęła Azja i dzisiaj to Chiny są jego największym producentem. Roczna wartość owoców trafiających na rynek sięga dwóch miliardów dolarów i stale rośnie...
![]() |
Kazimierz Poniatowski |
W Polsce można je uprawiać tylko w szklarni, a i to bez spektakularnych rezultatów. Pierwszą próbę takiej zabawy podjął Kazimierz Poniatowski - brat naszego ostatniego króla Stanisława Augusta - który założył ananasową szklarnię w warszawskich ogrodach Frascati (dzisiaj to Park Śmigłego-Rydza).
Z ciekawostek dodam, że zawarta w ananasach bromelina (mieszanina enzymów) pomaga zniwelować przebarwienia na skórze i działa jak delikatny peeling.
Co pachnie w ananasie?
W perfumach wykorzystanie naturalnych ingrediencji pochodzących z ananasa jest niemal niemożliwe i w 99% przypadków nutę ananasa wprowadza się w sposób syntetyczny do kompozycji.
Osoby zajmujące się choć trochę chemią powinny wiedzieć, że jako ananasowe opisywane są zazwyczaj dwa popularne estry: maślan etylu i maślan metylu. Co ciekawe, estry kwasu masłowego faktycznie można wykryć w dojrzałym ananasie, ale występują one tam w małych ilościach.
![]() |
Maślan etylu |
W formie czystej maślany etylu i butylu przypominają woń lakieru do paznokci lub acetonu. Dopiero po rozcieńczeniu można wyczuć owocową nutę. Niestety w perfumach estrów tego typu nie wykorzystujemy, ponieważ w kontakcie ze skórą rozkładają się na kwas masłowy i alkohol... A kwas masłowy nie pachnie już dobrze - kto wąchał zjełczałe masło, ten będzie potrafił wyobrazić sobie aromat, o którym piszę.
Na dobrą sprawę do dziś nie wiemy, co sprawia, że ananas pachnie dokładnie tak, a nie inaczej. Sprawy nie ułatwia też to, że rośliny uprawiane w różnych krajach mają zawsze odmienny skład
i zapach... A samych pachnących molekuł w ekstrakcie ananasów można znaleźć niemal trzysta.
![]() |
Uprawa ananasów |
Jest jeden związek, który roboczo nazywa się ketonem ananasowym i naukowcy postulują, że odgrywa od istotną rolę w kształtowaniu aromatu tych owoców, ale jednocześnie wiadomo, iż występuje on też w truskawkach, gryce i pomidorach... Jeśli zatem potraficie wyczuć wspólną nutę
w tych czterech roślinach, to znaczy, że to właśnie keton ananasowy (zwany też furaneolem).
Inne badania mówią o tym, że to estry (pochodne metioniny) odpowiadają w największym stopniu za aromat tego owocu i myślę, że to jest właśnie najbliższe prawdy
Damskie perfumy ananasowe
I tym sposobem dochodzimy do tego, co najważniejsze, czyli do perfum. Roboczo podzieliłbym je na trzy grupy:
a) ananasy szykowne, pudrowe i nieco retro;
b) ananasy frywolne, drinkowe i słodziutkie;
c) ananasy mleczne i roślinne.
I GRUPA: szyk i elegancja
Tutaj włożyłbym Chanel Chance z cieniem nuty ananasowej w szampanie i dawną Miss Dior Cherie, w której obok podtonów truskawki również można wyczuć ten charakterystyczny ananasowy niuans. Mistrzostwem tego rodzaju ananasa jest jednak Jean Patou For Ever, choć to perfumy o wyraźniej nucie retro łączonej z maliną i mające formę nieco szyprową.
![]() |
Chanel Chance |
Perfum z tego gatunku nie ma jednak zbyt dużo i sam nie miałem okazji poznać ich większej liczby.
I w zasadzie można się pokusić o wykrycie takiego ananasa jeszcze w La Perla Io, choć tam śliwka gra na pierwszym planie.
Po długim namyśle uznałem, że do tego akapitu należy włożyć też zapach Davidoff Cool Water Woman, ponieważ sam ananas ma tam szlachetną i elegancką formę.
II GRUPA: drinki i zabawa do białego rana
Tutaj mamy ananasy słodkie, zazwyczaj landrynkowe, ale bardzo optymistyczne. Właśnie w tej formie występuje znamienita większość współczesnych perfum ananasowych.
Wśród klasyków wymieniłbym zapachy marki Escada (tutaj ananasa znajdziemy w większości letnich limitowanek) z Rockin' Rio i Turquoise Summer na czele.
Poza tym inne "hity" ostatnich lat: 212 VIP Wild Party czy Salvatore Ferragamo Incanto Shine. Na plus zaliczam jednak Puma Jam Woman - to tani zapach, ale jakościowo w tej kategorii prezentuje się lepiej od większości selektywnej konkurencji.
Co ciekawe, test jakościowego i nieco niszowego uchwycenia takiego ananasa podjęła marka Phaedon w swoich Pluie de Soleil. I jest to jedyna znana mi próba zmierzenia się z takim ananasem przez niszowego perfumiarza. Ze skutkiem dobrym, bo osoby lubujące się nawet w cięższych niszowcach łaskawym okiem patrzą na tę kompozycję.
![]() |
Phaedon Pluie de Soleil |
III GRUPA: ananasy mleczne i kokosowe (pinacolada)
Ostatnią grupą są ananasy mleczne łączone często z kokosem. Wyróżniłem je z grupy II, ponieważ zazwyczaj są bardziej zielone, mniej słodkie i jednak wyraźnie się różnią.
Tutaj właśnie miejsce zdobędzie najbardziej znany niszowy ananas - L'Artisan Ananas Fizz oraz Demeter Pinacolada czy Ananas Noix de Coco od Yves Rocher.
Do tej grupy wypada też zaliczyć Givenchy Bois Martial i w wydaniu bardziej słodkim Escada Agua del Sol (choć formalnie tam ananasa nie ma, ale wrażenie pinacolady pozostaje silne).
Ponoć ten akord mocno był wyczuwalny w Gucci Flora Glorious Mandarin, lecz nie pamiętam tych perfum.
Męskie perfumy z nutą ananasów
Tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ prawie wszystkie męskie ananasy to owoce zazwyczaj zeschnięte i przykurzone. Z tego też powodu raczej odradzam wszelkie perfumy z tą nutą, choć są udane wyjątki. Dla porządku dzielę perfumy do mężczyzn na dwie kategorie:
a) ananasy wodne, przykurzone i sportowe;
b) ananasy smoliste i nadpalone.
![]() |
Bond No. 9 Riverside Drive |
I GRUPA: ananasy wodne, przykurzone lub sportowe
Na pewno Creed Aventus się do nich zalicza (i jest pozytywnym przykładem). Ananas ukryty w liściach fiołka i chłodnym lesie to Bond No. 9 Riverside Drive, choć kurzu też jest tu sporo. Jeszcze gorzej jest w przypadku Jimmy Choo Man, Bentley for Men Azure czy Tommy Hilfiger EdT Sport.
Ananas występuje również w jedynych perfumach z oceną 0/10, które pojawiły się na Nezie - Playboy Generation for Him.
Pozytywnym zaskoczeniem jest Puma Jam Man - to ananas męski, trochę przyprawowy, trochę drzewny i pachnący lepiej niż wszystkie wariacje znalezione przeze mnie na półce selektywnej.
II GRUPA: ananasy smoliste
To grupa białych kruków, która obejmuje wedle mojego doświadczenia tylko dwie pozycje: Paco Rabanne Black XS L'Exces for Him i Donna Karan Fuel. Dziś oba zapachy są już wycofane
z produkcji i ich powąchanie graniczy z cudem... A szkoda, bo to były świetne ananasy