Quantcast
Channel: Nez de Luxe — blog i opinie o perfumach damskich i męskich
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1711

Skąd brać próbki perfum? Darmowe i płatne

$
0
0
Darmowe i płatne próbki perfum i kosmetyków

Moi Drodzy, jest rok 2017, więc postanowiłem zaktualizować jeden z bardziej popularnych wpisów na blogu: "Skąd brać próbki perfum?". Oryginalnie pochodzi on z 2010 roku i w części stracił sens


Pytanie postawione w tytule może wydawać się banalne, ale warto tę wiedzę uporządkować, ponieważ samych metod "pozyskiwania" próbek jest wiele. Natomiast w przypadku perfum ma to znaczenie bardzo istotne, dlatego że testy pobieżne w perfumerii nie zawsze oddadzą charakter kompozycji, a opisy umieszczone na blogach i formach również bywają różne. O prasie nawet w tym miejscu nie wspominam, bo wartość tego medium w kontekście poznawania zapachów jest zerowa. Podobnie ma się sprawa z reklamami i oficjalnymi materiałami - one zawsze będą zachęcać do zakupu, a słowa wytrychy to (w przypadku perfum damskich): "zmysłowa", "seksowna", "pewna siebie", "niezależna"... Stąd warto jednak mieć próbkę i samemu przekonać się, czy naprawdę dany flakon dobrze z nami współgra.

Różne próbki perfum

Sposoby pozyskiwania próbek roboczo podzieliłem na trzy kategorie:

I - darmowe
II - płatne

I. Metody otrzymywania darmowych próbek perfum


1. Próbki otrzymywane bezpośrednio w perfumerii


Oczywistą sprawą jest, że jeśli chcemy przetestować perfumy, to kierujemy kroki do perfumerii. Formalnie do każdych perfum dodawane są dwa rodzaje tzw. materiałów wspierających sprzedaż: próbki i testery. Dla klientów korzystanie z nich jest zawsze darmowe.

Teoria pokazuje, że o ile z testerów faktycznie możemy korzystać, to dostęp do próbek jest niemożliwy na życzenie (tzn. bez zakupów). Od tej zasady są jednak liczne wyjątki:

a)  darmowe próbki rozdawane w czasie debiutu nowej marki lub wprowadzenia nowego zapachu


Przykład: Na stoiskach Jo Malone bez większego problemu mogliśmy otrzymać zestaw darmowych próbek, jako że marka w 2017 roku dopiero wchodziła do Polski. Taka sama sytuacja dotyczyła perfum Dior Sauvage w 2015 czy Guerlain La Petite Robe Noire jeszcze wcześniej.

Firmowe próbki męskich perfum

Darmowe próbki bez zakupów otrzymamy też często w salonach Yves Rocher czy Kiehl's. W tym pierwszym przypadku dotyczy to czasu przed premierą zapachu, kiedy w salonie dostępne są tylko próbki dla zainteresowanych klientów i jeden tester, a nie ma możliwości zakupu. W drugim przypadku otrzymamy zestaw próbek w czasie wielu częstych akcji, np.: poświęć swój czas na konsultację i weź próbki do testów.

Niestety, takie sytuacje to raczej wyjątek niż reguła

b) darmowe próbki-dekanty 


W niektórych perfumeriach istnieje możliwość otrzymania tzw. dekantów, czyli próbek robionych na miejscu przez konsultantów. Na chwilę obecną (rok 2017) dotyczy to już tylko perfumerii Sephora, gdyż wszystkie pozostałe perfumerie zrezygnowały z tej opcji. Niegdyś była to popularna metoda pozyskiwania próbek niszowych, ale sytuacja zmieniła się kilka lat temu.

Darmowe próbki w perfumerii Sephora


W praktyce wygląda to tak, że podchodzimy do konsultantki i grzecznie prosimy o próbkę perfum. W przypadku jednej próbki prawie nigdy nie ma problemu z uzyskaniem dekantu, ale w sytuacji, kiedy w perfumerii jest mnóstwo ludzi lepiej odpuścić i zrezygnować z proszenia o próbki, bo konsultanci mają wówczas inne obowiązki na głowie. Warto być wyrozumiałym i wczuć się czasami w ich rolę.

Teoretycznie przysługuje nam jedna próbka, ale jeśli ktoś ma dobry dzień, to bez problemu powinien nagiąć tę zasadę i zrobić dwie, a czasami trzy. Oczywiście mówimy o sytuacji bez zakupu.

Darmowa próbka z perfumerii Sephora

c) darmowe próbki dokładane do zakupu


W każdej szanującej się perfumerii otrzymamy również darmowe próbki do zakupu, chociaż różnie z tym bywa. Z własnego doświadczenia wiem, że wydając nawet kilkaset złotych w perfumerii Douglas, zazwyczaj nie otrzymamy żadnej próbki (oczywiście mówię o sytuacji, w której jesteśmy anonimowi i nie obsługują nas osoby, które znamy). W Sephora darmowe próbki dostaję nawet przy zakupach poniżej 100 złotych.

Podobnie jest w perfumeriach niszowych, chociaż należy pamiętać, że większość producentów niszowych nie produkuje i nie udostępnia firmowych próbek. Nie bądźmy więc zdziwieni, jeśli do naszego zamówienia otrzymamy próbki w formie dekantu.

W ramach ciekawostki dodam, że Impressium jest jedyną perfumerią w Polsce, w której dobór próbek do zamówień jest w 100% spersonalizowany i dokonywany na podstawie aktualnych zakupów, historii zamówień i ew. preferencji zamawiającego. Zazwyczaj do każdego zamówienia otrzymuje się 3 próbki, a w ramach wyjątku (np.: zamówienia więcej niż jednego flakonu) ilość ta wzrasta, a próbki uzupełniane są o miniatury produktów lub flakony podróżne.

2. Próbki otrzymywane bezpośrednio od producenta/dystrybutora


To mało znana metoda poznawania nowych perfum.

a) próbki zamawiane na stronie producenta


Bardzo często producenci sami umożliwiają zamówienie bezpłatnych próbek mailowo lub przez specjalny formularz na stronie. Warunkiem było czasami wypełnienie ankiety lub zapisanie się do newslettera. Z takich akcji znani byli tacy producenci jak Serge Lutens, Comme des Garcons, Czech&Speake czy Le Jardin Retrouve.

Niestety, kiedy w polskim internecie pojawiały się informacje o takich możliwościach, to nawet osoby niezainteresowane tematem zgłaszały się po te próbki. Efekt? Zaprzestanie jakichkolwiek wysyłek do Polski a bardzo często pojawianie się adnotacji w języku angielskim o wyłączeniu Polski z danej akcji. To przykre, ale tylko w Polsce wystąpiło tak masowo to zjawisko.

Bezpłatne próbki marki Serge Lutens w formie książeczki z pomadami oraz klasyczna próbka

b) próbki zamawiane w trakcie akcji promocyjnej


Bardzo często czołowi producenci perfum wysyłają darmowe próbki tuż przed premierą swoich zapachów. Wówczas na ich stronie internetowej i w mediach społecznościowych pojawia się odpowiednia informacja. Regularnie tego typu akcje organizuje m.in Escada, Hugo Boss, Lacoste...

c) próbki zamawiane u polskich przedstawicieli


To metoda popularna kiedyś, która polegała na tym, że zainteresowana osoba wysyłała maila z pytaniem do odpowiedniego polskiego dystrybutora z prośbą o konsultację lub konkretny produkt do przetestowania. Oficjalni przedstawiciele marek podchodzili do tego typu wiadomości z wielką uwagą i prawie zawsze przesyłali próbki (a często miniatury) kosmetyków lub perfum, aczkolwiek wiem też, że swego czasu ilość wiadomości stała się tak wielka, że proceder ten został wstrzymany. Jak jest teraz? Nie wiem.

3. Próbki otrzymywane od innych perfumoholików


To metoda dla wtajemniczonych osób skupionych na forach czy grupach dyskusyjnych. Często jest to jedyna możliwość poznania zapachów wycofanych lub wybitnie trudno dostępnych. Sam z niej wielokrotnie korzystałem i bardzo mile wspominam. Zazwyczaj jednak ta droga działa na zasadzie "wymian", choć często można spotkać sytuacje, w których osoby wysyłają próbki bezinteresownie, zwłaszcza dłużej udzielającym się na forach ludziom.

Zaznaczam jednak, żeby w tego typu akcje bawić się tylko z osobami, które znamy lub osobami, które cieszą się zaufaniem w danej grupie. Niestety, z własnego doświadczenia wiem, że nowe osoby potrafią oszukać: kiedy sam wysyłałem zestawy próbek, to zdarzyło się, że osoba nagle zaczynała milczeć i nie odsyłała zapachów w zamian... Takie życie...

II. Próbki płatne, czyli gdzie kupić próbki perfum


1. Perfumerie internetowe


Zakup płatnych próbek umożliwia dziś większość perfumerii niszowych (w tym moje Impressium), a jeśli chodzi o zapachy bardziej popularne, to perfumerią, która umożliwia zakup próbek firmowych lub dekantów jest e-glamour.pl. Można je znaleźć wpisując w wyszukiwarce słowo "próbka".

Kiedyś popularny był LuckyScent lub AusLiebeZumSuft, ale dziś w obliczu rosnącej dostępności marek niszowych w Polsce, sklepy te straciły popularność.

Próbki marki Pierre Guillaume

2. Sklepy z próbkami


W Polsce chyba jedynym takim sklepem są Odlewki Perfum. Kiedyś na świecie bardzo popularny był The Perfumed Court i strona etsy.com

3. Allegro


Możemy tu kupować dwa rodzaje próbek: firmowe i dekanty. O ile kupowanie próbek fabrycznych polecam, bo sam robiłem to wielokrotnie, to kupowanie dekantów zdecydowanie odradzam. Sam kupowałem je również wiele razy i prawie zawsze miałem zastrzeżenia. Swego czasu na popularnych forach mnóstwo było również afer i informacji o tym, że ktoś kupił rozcieńczane albo jakieś stare próbki. Według mnie szkoda czasu, nerwów i pieniędzy.

4. Bezpośrednio od producenta


Analogicznie do punktu I.2 możemy próbki firmowe kupić bezpośrednio u producenta. Niestety, to wciąż mało popularna metoda poznawania nowych zapachów, którą oferuje mniejszość firm. Z tych najbardziej znanych wymienię Tauera, Byredo, Santi Burgas, Parfumerie Generale. Minusem tego typu rozwiązania jest dość wysoka cena i często konieczność zamówienia całego zestawu próbek, a nie tylko tych, których w danej chwili potrzebujemy.

Zestaw próbek Parfumerie Generale



Podsumowanie próbkowych poszukiwań


Aktualny wpis jest znacznie bardziej rozbudowany i dokładny niż poprzedni, i ufam, że dla wielu osób będzie przydatny. Dajcie koniecznie znać, jakie są Wasze ulubione metody zaopatrywania się w próbki i jakie są Wasze doświadczenia w tym temacie.

A wśród komentujących (komentarze anonimowe nie będą brane pod uwagę - jedyne od zalogowanych użytkowników) 20 czerwca rozlosuję mały flakon perfum Salvatore Ferragamo in Fiore wraz z miniaturą perfum Chloe Love Story Eau Sensuelle oraz zestawem pięciu firmowych próbek perfum


Viewing all articles
Browse latest Browse all 1711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra