Quantcast
Channel: Nez de Luxe — blog i opinie o perfumach damskich i męskich
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1711

Salo, czyli 120 dni Sodomy

$
0
0


Salo, czyli 120 Sodomy obfituje w tak drastyczne sceny, że w wielu krajach świata zakazano jego dystrybucji. Jedynymi narodami, które mogły obejrzeć pierwotną wersję byli Japończycy i Włosi (a i to przez krótki czas). W innych państwach film poddano cenzurze.


Reżyser, Pier Paolo Pasolini nie dożył premiery. Został brutalnie zamordowany tuż przed nią (zabójstwa do dziś nie wyjaśniono).


Film powstał w 1975 roku i jest dość nieścisłym nawiązaniem do prozy Markiza de Sade pt. 120 dni Sodomy, czyli szkoła libertynizmu. Obraz przepełniony jest przemocą, naturalistycznym oddaniem najbardziej perwersyjnych dewiacji, totalnym zboczeniem i zwyrodnieniem. Ukazuje ZŁO w czystej, absolutnej postacie. Dodam już na początku, że sensem powstania Salo była negacja ustrojów totalitarnych na świecie w nawiązaniu do faszystowskich Włoch.
  

"Przedsionek piekła", "W kręgu manii", "W kręgu gówna", "W kręgu krwi"


Akcja filmu rozgrywa się w tytułowym mieście Salo. Czterech dostojników (biskup, burmistrz, prezydent i książę) porywają 18 młodych ludzi: dziewięciu mężczyzn i dziewięć kobiet. Wiozą ich do odludnej, luksusowej willi. Po drodze jeden z chłopców podejmuje nieudaną próbę ucieczki i zostaje zamordowany. Dla równowagi również jednej z kobiet podrzyna się gardło. Szesnastka trafia w końcu do celu. Tak kończy się pierwsza część filmu - "Przedsionek Piekła". W ramach ciekawostki dodam, że do odegrania ról pojmanych Pasolini zatrudnił prawdziwych nieletnich w celu zwiększenie realizmu produkcji.


Kolejne części nazywają się: W kręgu manii, W kręgu gówna, W kręgu krwi. Nie będę Wam nawet dawał przykładów tego, co się tam robi. Zmuszanie do jedzenie własnych, odciętych genitaliów czy biczowanie na śmierć to tylko wierzchołek góry lodowej.

W przerwach pojawiają się koncerty fortepianowe i opowieści jednej z Dam, np. takie:

"Przyjaciel nalegał, by wszystkie ekskrementy, które zjadał każdego dnia pochodziły od żebraczki, tak by były bardziej śmierdzące i smakowite. Znalazłem dla niego siedemdziesięcioletnią staruchę. Zepsute jedzenie wywołało cudowną sraczkę. Dawca powinien jeść w pośpiechu, o różnych porach, by przeładować żołądek. Musimy kiedyś to wypróbować, drogi Prezydencie."

Na tym zakończę...



Reakcje świata


Salo, czyli 120 dni Sodomy to film, który wywołała wielkie kontrowersje na całym świecie. We Włoszech sąd dwukrotnie zakazywał jego dystrybucji. W Kanadzie trzeba było zdobyć zgodę od władz na obejrzenie obrazu. W Niemczech wycięto dwie najbardziej drastyczne sceny. W Anglii film mógł być oglądany jedynie przez specjalistów z branży, ale i to w wersji ocenzurowanej. Premiera telewizyjna w Polsce miała miejsce dopiero w 2000 roku, ale film nie wywołał wielkich kontrowersji.

Czym tak naprawdę jest Salo, czyli 120 dni Sodomy?


Bez znajomości kontekstu historycznego jest niczym. Płytkim filmem, który można porównać do wybijającego szamba. Dopiero po konfrontacji z historią nabiera większego sensu. Jeśli będziecie go oglądać zwróćcie uwagę na pozornie mało istotne szczegóły: obraz na ścianach, nawiązania do innych utworów literackich, muzykę. A najlepiej zapoznajcie się z opiniami krytyków i chociaż krótką historią Włoskiej Republiki Socjalnej (zwaną Republiką Salo). Wtedy poznanie Salo, czyli 120 dni Sodomy stanie się wartością. W przeciwnym razie lepiej poszukać dobrego filmu SM.

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1711

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra