Wybór perfum na pogrzeb nie może być przypadkowy. To dzień szczególny i wymagający wielkiego taktu.
Stanisław Krajski pisze na łamach Tygodnika Katolickiego Niedziela, że kobieta nie powinna używać perfum podczas pogrzebu. Ja się z tym absolutnie nie zgadzam. Uważam, że nawet najbliższa rodzina zmarłego ma prawo, a nawet powinna pachnieć!
Warto jednak zauważyć, że w Polsce perfumy często są traktowane jako luksus i zbytek, i jako takie kojarzą się z zabawą, przyjęciami, hulankami, seksem. To powód, dla którego perfumowanie się miało być nietaktem na pogrzebie. Myślę, że w ciągu 25 lat od upadku żelaznej kurtyny nasz naród dokonał dużego kroku w przód w kwestiach światopoglądowych i wyżej wymieniony pogląd na temat perfum powoli zanika. Na pewno tak się dzieje w dużych miastach.
Słowo klucz w przypadku używania perfum na pogrzeb to "umiarkowanie". Jeśli jednak miałbym wskazać pewne ostre reguły to stwierdzam, że są dwie:
1. Na pogrzeb nie używamy woni owocowych, morskich i powszechnie uznanych za "wesołe".
2. Na pogrzeb nie używamy woni specyficznych, zbyt niszowych, trudnych.
W dobrym guście będzie skropienie się odrobiną perfum kwiatowo-orientalnych lub drzewnych. Myślę, że dopuszczalne będą bardziej świeże wonie kwiatowe (zwłaszcza oparte na lilii).Trzeba jednak pamiętać, że na pogrzeb perfumujemy się bardzo subtelnie i znacznie oszczędniej niż na co dzień.
Perfumy na pogrzeb
Większość z powyższych zapachów to wonie dystyngowane, szlachetne, zadumane, ale o wielkiej mocy. Używając tych perfum TRZEBA pamiętać o umiarze.
Armani Prive Eclat de Jasmin
Bottega Veneta EdP
Chanel No.19
Dior Poison
Penhaligon's Artemisia
Sisley Eau du Soir
Cartier Baiser Vole EdP
Issey Miyake L'Eau d'Issey Pour Femme
Tom Ford Lys Fume