Niemal równo rok temu pisałem o tym, jak rozpoznać "podróbkę" perfum i nie dać się oszukać. Dziś chciałem przedstawić Wam problem z drugiej strony - samego zapachu
Ile na skórze utrzymują się podrabiane perfumy? Czy zapachy oryginału i podróbki są podobne? Jakie niebezpieczeństwa niesie używanie falsyfikatów? Mam nadzieję, że na te i inne pytanie znajdziecie odpowiedź w poniższym wpisie. Jednak zanim przejdę do szczegółów zachęcam Was naprawdę mocno do analizy poprzedniego artykułu, który podlinkowałem w nagłówku. Zwracam na niego uwagę nie bez powodu - martwi mnie zjawisko kupowania podróbek przez osoby "siedzące" w temacie. Już kilkukrotnie w przeciągu ostatnich miesięcy zauważyłem, że osoby takie znajdują jakąś "okazję", płacą za towar i później chwalą się nowymi nabytkami przekonując samych siebie, że to oryginał... To tyle tytułem przydługiego wstępu.
Chanel No. 5 Eau de Parfum - oryginał kontra podróbka
Na starcie dzisiejszego wpisu staje legenda - No. 5. Na potrzeby artykułu 100 mL wody perfumowanej Chanel No. 5 zakupiłem w perfumerii E-Glamour.pl a podróbka pochodzi z łódzkiego, bałuckiego targowiska.
Oprócz tego, że to perfumy kultowe, to również podrabiane na skalę tak wielką, że chyba tylko Coco Mademoiselle dotyka to zjawisko w większym stopniu. Porównując aromat oryginału i podróbki wybrałem Piątkę z innego jednak powodu. Perfumy te są bowiem pełne naturalnych, najdroższych składników występujących w warsztacie perfumiarza, a te z kolei nie są dostępne w garażowych rozlewniach podróbkowiczów. Różnice dostrzegalne przez nos będą zatem wyraźne i bezsprzeczne.
O charakterze No. 5 stanowią aldehydy, ale sercem kompozycji są naturalne absoluty: z jaśminu, z irysa oraz z neroli a poza nimi też olejek z róży majowej, kwiatu słodkiej pomarańczy i ylangu. W bazie odnajdziemy olejek wetiwerowy, z drewna sandałowego i absolut bobu tonka oraz wanilii. Chanel do produkcji swoich flagowych perfum wciąż używa tych składników, z których większość należy do najcenniejszych na świecie.
![]() |
Czarne obramowanie pudełka (oryginał z lawej) |
Różnice między zapachem podróbki a oryginałem...
1. Akord głowy
ORYGINAŁ
W No. 5 początek jest bardzo charakterystyczny, słodki, nieco pomarańczowy, ale od razu z nutą metalicznych aldehydów, które przypominają woń zatopionej w szampanie truskawki. Zapach jest słoneczny, lecz od pierwszych chwil niesie pewne niuanse orientu.
PODRÓBKA
Ta wersja pachnie buduarem. Duża ilość piżm i sporo owocowych syntetyków spychają zapach w objęcia akordów pomadek ze straganu. Nuty cytrusowe nie są w ogóle wyczuwalne. Zamiast orientu i elementów ciepłych pojawia się niskiej jakości olejek cynamonowy z liści (który pachnie jak goździki, a nie kora cynamonu). Dominuje jednak pomadka. Sprawia to, że "No. 5" jest mdły i tłusty.
2. Akord serca
ORYGINAŁ
To oczywiście jeden z najbardziej charakterystycznych akordów, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek, chociaż ja sam za nim nie przepadam i nie jestem w stanie go należycie docenić. Próbowałem się przełamać, ale nie wyszło.
Jest na pewno zmienny, wielowątkowy. Wyraźnie wyczuwalne są akordy absolutu irysowego, który jednak pozbawiony jest słodyczy, a przy tym jest wyważony. Irys No. 5 jest dokładnie w pół drogi między marchewką a tonami pudru. Oprócz tego czuć iskrzącą różę i słoneczny, wcale nie zwierzęcy jaśmin. Akcenty orientalne zaczynają formować się w wyraźnie drzewne i słodkie smugi, choć nie są elementami pierwszego planu.
PODRÓBKA
Zapach jest mydlany. Wyraźnie czuć nuty różane i jaśminowe, ale są one tanie i plastikowe. W tle cały czas obecny mdlący eugenol, który wprowadza tony korzenne. Zakładam, że użyto go jako substytut absolutu wanilii i olejku sandałowego. Akord serca podróbki wykazuje znacznie mniejszą zmienność.
![]() |
Chanel No. 5 Eau de Parfum 100 mL (oryginał z lewej) |
3. Akord bazy
ORYGINAŁ
Drzewny, mydlany, ciepły i zmysłowy. Dopiero na tym etapie Chanel No. 5 zyskuje piżmową nutę, ale bez kurzu.
PODRÓBKA
W tym miejscu mógłbym przysiąc, że wącham podróbkę Kenzo Jungle Elephant, a nie Chanel No. 5, ponieważ baza jest już typowo korzenna i zakurzona jednocześnie.
4. Trwałość
W wypadku mojej podróbki trwałość była tylko o 20-30% niższa niż trwałość oryginału. Zaznaczam jednak, że te cecha NIE JEST żadną podstawą do określenia oryginalności perfum. Wielokrotnie wąchałem podróbki, których trwałość była kolosalna (przy okazji polecam "Ranking Najtrwalszych Perfum"), ale pachniały samym plastikiem i syntetycznymi utrwalaczami.
Wnioski
Podróbka podróbce nigdy nie jest równa, ale na tym przykładzie możemy zauważyć, że podrabiając Chanel No. 5 nigdy nie da się osiągnąć efektów oryginału. Zastosowany w falsyfikacie olejek cynamonowy z liści (lub blend eugenolu) jest ledwie cieniem doznań niesionych z synergii sandałowca, wanilii, jaśminu, tonki i irysa. W przypadku tych konkretnych perfum rozróżnienie na podstawie zapachu jest naprawdę bardzo, bardzo łatwe.
Trzy podstawowe różnice:
- brak iskrzącej, nieco pomarańczowej głowy
- brak irysowego serca
- prosta, korzenna baza imitująca wanilię, sandałowiec i tonkę
Zaskoczyło mnie jednak to, że podróbki dość przyzwoicie radzą sobie z odwzorowaniem nut różanych i jaśminowych, ale to wynika prawdopodobnie z dużej ilości dostępnych na rynku syntetyków mających imitować te dwa, najważniejsze kwiaty w perfumerii.
Zagrożenie dla zdrowia
Warto też przypomnieć, że podróbki nie podlegają żadnej kontroli. Mogą zawierać substancje groźne dla zdrowia nie tylko ze względu na alergie, ale również związki wycofane z użycia z innych powodów (np. rakotwórcze czy teratogenne). Trzeba mieć to na uwadze decydując się na zakup perfum z niewiadomego źródła.
Dzięki uprzejmości perfumerii E-Glamour.pl mogę Wam zaproponować również kod rabatowy na cały asortyment marki Chanel. Wystarczy wpisać "nezdeluxe16" i 5% rabatu zostanie naliczone. Kod działa do 3 października.
![]() |
Chanel No. 5 Eau de Parfum (oryginał z lewej) |